Prof. Dr. Gürhan Fişek Doğum Gününde Anıldı

 

İşçi sağlığı önderi ve emekçi çocukların dostu Prof. Dr. Gürhan Fişek, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) düzenlenen etkinlikle anıldı. İşçilerin hocası olarak bilinen Gürhan Fişek’in doğum günü olan 30 Mart’ta gerçekleştirilen anma etkinliğine Fişek’in öğrencileri, meslektaşları, dostları, çeşitli işyerlerinden çırak ve işçilerle, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Gürhan Fişek’in İzinde…

Etkinlikte son bir yılda Türkiye’de yaşananların gazete haberleri aracılığıyla aktarıldığı “Bir Yılın Ardından: Suskunluklar Büyüdükçe Karanlıklar da Büyür” başlıklı saydam gösterisine yer verildi. Ayrıca öğrencileri tarafından Prof. Dr. Gürhan Fişek’e armağan olarak hazırlanan ve Siyasal Kitabevi tarafından yayınlanan “Gürhan Fişek’in İzinde Ortak Emek ve Ortak Eylem” kitabı tanıtıldı.

Çocuğun İnsan Hakları Ödülü Sosyal Haklar Derneği’ne

Anma etkinliğinde Çocuğun İnsan Hakları Ödülü de sahiplerini buldu. Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı tarafından bu yıl yedinci kez verilen “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü” Soma ve Aladağ’da yaşamını yitiren maden işçilerinin çocuklarına yönelik yürüttüğü yaz okulları ve çocuk hakları alanındaki çalışmaları nedeniyle Sosyal Haklar Derneği’ne verildi.

Sosyal Haklar Derneği adına ödülü Dernek Başkanı Melda Onur, Soma’dan Kamile Çiftçi ve Aladağ’daki yurt yangınında hayatını kaybeden çocuklar için açılan davanın avukatlarından Ömer Çelik aldı.

Anma etkinliğinde fagot sanatçıları Sevgi Varol ve Zeynep Bilgesu Bozkaplan’ın fagot dinletisinin yanı sıra çocuklardan kurulu Legato Oda Orkestrası küçük bir dinleti gerçekleştirdi.

Tags: , ,

Arşivler