İşçilerin Hocası Prof. Dr. Gürhan Fişek Son Yolculuğuna Uğurlandı

 

İşçi sağlığı iş güvenliği konusunda Türkiye’de ilkleri başlatan Prof. Dr. Gürhan Fişek 16 Ocak günü son yolculuğuna uğurlandı. Fişek için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Maltepe Cami›nde düzenlenen cenaze törenlerine Fişek ailesi ve yakınlarının yanısıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, işçiler, işverenler, emekçi çocuklar, öğrenciler ve sevenleri katıldı.

Prof. Dr. Gürhan Fişek için ilk tören uzun yıllar hizmet verdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden düzenlendi. Fişek’in naaşı törenin yapıldığı Sütunlu Salon’a işçilerinin omuzlarında getirildi. Burada konuşan Prof. Dr. Gürhan Fişek’in oğlu Doruk Fişek, babasının yaşamı boyunca çalıştığını, olumsuzluklar karşısında pes etmediğini vurgulayarak “Onu hiçbir zaman karamsar görmedim. Her şeye olumlu yaklaşırdı. Babamın bu olumlu yaklaşımını özellikle bugünlerde hatırlamamız gerekiyor. Bizleri yıldıracak bahaneler her zaman bulunacaktır. Ancak babam 6 yıl boyunca kanserle boğuşurken gülümsemeyi, yaşamayı ve çalışmayı bırakmamışsa bizlerin de olumsuzluklar karşısında bırakmaya hakkı olmamalı.” dedi.

“ALDIKLARINDAN ÇOK DAHA FAZLASINI KATAN BİR İNSANDI”

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Makal ise törende yaptığı konuşmada bölümlerinin Prof. Dr. Cahit Talas tarafından başlatılan sosyal ve insancıl çizgisini Prof. Dr. Fişek’in devam ettirdiğini belirterek “İnsan dünyaya atılır, iradesi dışında dünyadan ayrılır. Önemli olan bu aradan geçen zamanda ne yaptığıdır. Insanı, insan yapan budur. Gürhan adlıklarının çok daha fazlasını dünyaya katan bir insandı.” diye konuştu.

Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu ise dünyaya ve yaşama aldıklarından daha fazlasını veren insanların sayısının az olduğunu belirterek Fişek’in yaşamını işçi, emekçi ve çalışan çocukların yitip giden yaşamlarına adadığını vurguladı.

İŞÇİLERİN PROFESÖR DOSTU

Yaşamını işçilerin sağlığına adayan Fişek’i son yolculuğunda işçiler ve sendikalar yalnız bırakmadı.

Mülkiyede düzenlenen törende söz alan Hüseyin Dervişoğlu isimli işçi, ‘’ Ben bir işçiyim. Adım Hüseyin Dervişoğlu, Gürhan Hocam Ostim sanayi bölgesine gelene kadar  kendimiz bile insan mıyız, yaşıyor muyuz, ölü müyüz bilmiyorduk. Sabah girerdik izbeliğe gün doğmadan gece çıkardık… Çalış ha çalış. Gürhan Hocam biz kir pas içinde çalışırken çat kapı yanımıza geldi. Haklarımızı anlattı, çayımızı içti, ekmeğimizi paylaştı. Koskoca profesör benim ayağıma kadar gelip derdimi sordu. Üstüm başım kirliymiş filan demeden her hafta gelip beni ve öteki işçileri muayene etti.

Çevremdeki herkese kabara kabara “Benim profesör dostum, arkadaşım var.”  derdim. Niye bizi bırakıp gittin be hocam. Ama bilesin seni hiç unutmayacağız. Mekanın cennet olsun hocam!” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Gürhan Fişek için Maltepe Cami’nde düzenlenen törene ise siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, gönüllü kuruluşlar, sendikalar, işçiler, emekçi çocuklar, işverenler, Fişek’in meslektaşları ve öğrencileri ile  çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Tags: ,

Arşivler