İKİ DAKİKA DÜŞÜN Tehlikeyi Tanıyalım Dış Cephe Isı Yalıtımının Yapılması

                                                                       

 

Durum: Binanın dış cephesi ısı yalıtım malzemesi ile kaplandıktan sonra, iki işçi asma iskele kullanarak sıvama ve boyama yapmaktadır..

İşçilerin bu çalışma sırasında karşılaşabileceği tehlikeyi tanımlayabilir misiniz?

Neler Olabilir?

  1. İşçiler dengelerini kaybedip çalışma platformundan aşağıya düşebilir.
  2. İşçilerin başlarına yukarıdan sıva, beton parçası gibi malzeme düşebilir. Gözüne sıva veya boya partikülleri kaçabilir.
  3. Asma iskelenin halatı kopabilir. Bu durumda işçiler yüksekten düşüp (ölüm ile sonuçlanabilecek) çok ağır kaza geçirebilir.

Ne yapılmalı?

1.İşçilerin yüksekte çalışabilmeleri için sağlık muayeneleri yapılmış olmalı

2.İşçiler vücut tipi (paraşüt tipi) emniyet kemeri kullanmalı, emniyet kemerleri asma iskeleyi taşıyan yeterli dayanıklıktaki 2350 kg’ı halatlardan ayrı bir emniyet halatına uygun aparatlarla bağlı çekebilen olmalı.

3.İşçiler yüksekte çalışma(da iş sağlığı ve güvenliği) ve emniyet kemeri gibi kişisel koruyucu yetkili donanımlarını uygun kullanma konusunda teorik ve pratik uzman kişi veya kuruluşlardan eğitim almış olmalı.

4.Emniyet kemerleri ve asma iskele (en geç üç ayda bir) periyodik olarak kontrol edilmeli ve bu kontroller kayıt altına alınmalıdır.

5.Asma iskele uzman kişilerce kurulmalı ve kontrol edilmelidir.

6.Yüksekte çalışan kişilere en az bir kişi (aşağıda) gözcülük yapmalıdır (gerektiğinde ilk yardım çağırabilecek!).

7.İskelede çalışan işçiler; vücut/paraşüt tipi emniyet kemeri, baret, iş güvenliği ayakkabısı, iş eldiveni ve güvenlik gözlüğü gibi kişisel koruyucu donanımlarını kullanmalıdır

Tags: , ,

Arşivler