İKİ DAKİKA DÜŞÜN Tehlikeyi Tanıyalım Ağaç İşleme Tezgahları İle Yapılan Çalışmalar

 

Durum: İşçi ağaç işleme tezgahı (daire testere) ile kapı yapımı için kereste biçmektedir. İşçinin bu çalışmalar sırasında karşılaşabileceği tehlikeleri tanımlayabilir misiniz?

 

Neler Olabilir ?

  1. El ve parmak yaralanmaları olabilir. Elini – eldivenini daire tester dişlilerine kaptırabilir.
  2. Göz yaralanması olabilir
  3. İşitme kaybı olabilir
  4. Ağaç tozlarından dolayı akciğer ve solunum yolları rahatsızlıkları olabilir.
  5. Ayağı kayıp ya da takılıp çalışan tezgahın üzerine düşebilir.
  6. İşyerine yayılan tozlar, işyerinin yangın yükünü arttırır. Yangın ve patlamalara neden olabilir.

 

Ne yapmalı?

1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olmalıdır.

2) Daire testerenin üstü ve etrafı, mafsallı ve kesilecek parçanın dokunması ile çalışabilen bir koruyucu ile örtülmeli ve testerenin tabla altındaki kısmı da korunmalıdır.

3) El ile iş verilirken, kısa parçaları veya kesilmesi biten uzu parçaları itmek için kayar takozlar bulundurulmalı ve bunların kullanılması sağlanmalıdır.

4) Daire testereler, bakımlı, ayarlı ve keskin olmalı, arıza görülenlerde çatlak olanları derhal çıkarılmalı ve çatlak uçları, dehinecek dahi olsa, tekrar kullanılmamalıdır.

5) Biçme esnasında çıkan talaş ve tozun yerde birikmesi ve işyerine dağılması önlenmeli ve uygun aspirasyon tesisi kurulmalıdır.

6) Biçilen esnasında talaş ve tozun yerde birikmesi ve işyerine dağılması önlenmeli ve uygun aspirasyon tesisi kurulmalıdır.

7) Biçilen tahtalar, kalaslar biçme yerinden uzaklaştırılacak ve düzgün bir şekilde istif edilmeli ve bunların artıkları, uygun şekilde toplanmalı ve çalışma ortamından uzaklaştırılmalıdır.

8) Çalışanların mesleki eğitim sertifikası olmalı. İşe giriş ve her yıl yapılacak sağlık muayenesi olmalıdır. İşçinin her yıl akciğer grafisi (filmi), akciğer fonksiyon testi, kulak odiyogramı çekilmeli. Yaptığı işe özgü tehlikeler, bunların riskleri ve alınabilecek önlemler ve KKD’lerin etkin kullanımı ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği eğitimi yetkin kişilerce – her yıl tekrarlanarak – verilmelidir.

9) Yüksek tansiyonu, sara (epilepsi) hastalığı gibi sağlık sorunları olanlar bu tezgah ve civarında çalıştırılmamalıdır.

10) İşçi gogul tipi göz koruyucusu ya da yüz siperlikli baret, manşonlu kulak koruyucusu ve toz maskesi kullanmalı, testere dişlilerine takılabilecek iş eldiveni kullanmamalıdır.

Tags: , , , ,

Arşivler