İki cesur yüreğe Nobel

 

Haber Merkezi – 2014 Nobel Barış Ödülü, 2012’de kız çocuklarının okula gitmesi için kampanya yürütürken Taliban tarafından vurulan 17 yaşındaki Pakistanlı eğitim eylemcisi Malala Yusufzay ve Hintli çocuk hakları savunucusu Kailaş Satyarthi’ye (60) verildi. Geçen yıl da aday gösterilen ve ödül haberini okuldayken alan Yusufzay bugüne dek Barış Ödülü’nü alan en genç kişi oldu.

Çocuk vurgusu

Norveç Nobel Komitesi Başkanı Thorbjorn Jagland, Yusufzay ve Satyarthi’nin “Çocuklar ve genç insanlara yönelik zulümle mücadeleleri” nedeniyle bu ödüle layık görüldüklerini açıkladı.

Yoksul ülkelerde nüfusun yüzde 60’ın 25 yaş altındakilerden oluştuğuna dikkati çeken Jagland, çocukların ekonomik amaçlarla sömürülmemesi, okula gönderilmesi gerektiğini vurguladı.

Aşırılığa karşı ortak mücadele

Jagland, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle çatışma ortamlarında çocukların kötü muameleye maruz kalması, şiddetin nesilden nesile devam etmesine yol açmaktadır. Gandhi’nin başlattığı geleneği devam ettiren Kailaş Satyarthi, öncülük ettiği çeşitli barışçıl eylemler ve ekonomik kazanç için çocuk istismarına dikkati çekmiştir. Satyarthi, aynı zamanda çocuk haklarıyla ilgili önemli uluslararası sözleşmelerin hazırlanmasına da katkıda bulunmuştur. Genç yaşına karşın Malala Yusufzay da yıllarca kız çocuklarının eğitim hakkını savunmuş ve çocuklarla gençlerin de kendi durumlarının iyileştirilmesine katkıda bulunacağını göstermiştir. Yusufzay, bunu son derece tehlikeli koşullar altında yapmıştır. Kahramanca sürdürdüğü bu mücadeleyle kızların eğitim hakkının sözcüsü haline gelmiştir. Nobel Komitesi, bir Hindu ve bir Müslümanın, bir Hindistanlı ile bir Pakistanlının eğitim için ve aşırılığa karşı ortak mücadelede bir araya gelmesini çok önemli bir olgu olarak görmektedir.”

Papa da adaydı

Bu yıl, Nobel için 278 aday belirlenmişti. Adaylar arasında Papa Françesko, BM Genel Sekreteri Ban Kimun, eski ABD başkanlarından Bill Clinton ve eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) sistem analisti Edward Snowden bulunuyordu.

En genç kişi Malala

Nobel Banş Ödülü’nün en genç sahibi 17 yaşındaki Yusufzay olurken 1995’te Nobel Banş Ödülü’ne değer görülen 87 yaşındaki Joseph Rotblat ise Barış Ödülü’nü alan en yaşlı kişi olarak tarihe geçti. 1901 ve 2013 yılları arasında 94 kez Nobel Banş Ödülü verildi. 100 kişi ve 25 örgüte layık görülen ödüllerden 28’i iki kazanan arasında paylaştınldı. Nobel Barış Ödülü, tarihinde sadece iki kez 3 kişiye verildi: 1994’teYaser Arafat, Şimon Peres ve Yitzak Rabin, 201 l’de ise Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee ve Tevekkül Karman.

 

100 ödülün 15’i kadın

Barış Ödülü’nü kazanan 100 kişiden 15’i ise kadındı: Bertha von Suttner (1905), Jane Addams (1931), Emily Greene Balch (1946), Betty Williams ve Mairead Corrigan (1976), Rahibe Teresa (1979), Alva Myrdal (1982), Aung San Suu Çii (1991), Rigoberta Menchü Turn (1992), Jody Williams (1997), Şirin Ebadi (2003), Wangari Maathai (2004), Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee ve Tevekkül Karman (2011).

Cumhuriyet

(11 Ekim 2014 Cumartesi)

 

Tags: , , , ,

Arşivler