Çocuklar Hayvanları Gözlemeli, Onları Örnek Almalı… 

 

Savaşları, vahşetleri, akan kanları tarih kitaplarından okuyup, neyse ki, artık o karanlık çağlar geride kalmış diye düşünür ve itiraf etmek gerekirse, kendimizi bir parça şanslı hissederdik. O dönemlerde yaşamamış olduğumuz için de, buna karşı bir şeyler yapma şansımız ve sorumluluğumuz olmadığı düşüncesiyle bugünümüzü meşru görüp, zamanın güzelliklerinin tadını çıkaralım derken, geride bıraktığımızı düşündüğümüz bütün kötülüklerin aslında birer hortlak olduğunu anladık. Hortlaklar kol gezip kan içiyorlar, bütün dünya da seyre çıkmış, duyduğu bütün heyecan filmin sonunu merak etmekten ibaret, işin garibi film canlı, oturup seyretmek yerine mutlu sonla bitmesini sağlamak yönünde kayda değer bir çaba yok… 

İnsanlığın bugünü kayıp, umutlar yarına, ancak, yarına dair bir umut varsa, bu, insanlardan, değil, hayvanlardan… 

Budapeşte’deki bir hayvanat bahçesinde, bir ayı, suya düşen kargayı kenardan uzanıp yakalıyor. Ayının kargayı afiyetle yiyeceğini düşünürken, o, aklımızın ucundan bile geçmeyen bir şey yapıyor. Boğulmak üzere olan kargayı sudan çekip kenara çıkartıyor. Ayının yaptığı ayılığa da bakın…(1) 

Şimdi gelin bir de insanlar aleminin kendi çocuklarına yaptıklarına bakalım. 

Irak’ta terör ortamında, insanlar son çare, daha doğrusu çaresizce, kimi en yakındaki komşu ülkenin sınırına kimi de dağlara ve çöllere doğru kaçarak hayatta kalmaya çabalıyorlar. Ancak, bu kaçışın bir kurtuluş olduğunu söylemek güç, zor doğa koşullarında, önce çocuklar, bir bir ölüyorlar.(2) Ölen çocukların, dağlarda mezar kazılamadığı için, üzerleri taşÇocuklar Hayvanları Gözlemeli, Onları Örnek Almalı… larla kapatılıyor.(3) IŞİD saldırılarından kurtulmak için dağlara kaçanlar arasında 25 bin çocuğun bulunduğu tahmin edilmektedir(4) 

UNICEF’in verilerine göre, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölenlerden en az 230’u çocuk ve 2000’den fazla çocuk da yaralı durumdadır. Bu fiziksel şiddettin yanında çocukların derin bir psikolojik çöküntü içinde olduğu ve yaklaşık 200 bin çocuk için psikolojik yardım ve tedaviye gerektiği rapor edilmektedir. Bölgedeki kentsel altyapı da yok edilmiş olduğundan, temiz su ve temel sağlık koşullarının olmaması, salgın hastalıklar ve başka sorunlar açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Birçok yerde kanalizasyonların sokaklara akmakta olduğu belirtiliyor.(5) 

Meksika’da, polis ekipleri tarafından, bir sığınakta zorla tutulan 278’i erkek ve 174’ü kız olmak üzere toplam 452 çocuk kurtarıldı. Sığınakta tutulanlar arasında 138 de yetişkin olduğu söylenmektedir. Çocukların zorla alıkonularak dilendirildikleri ve cinsel tacize uğradıkları ifade edilmektedir. Sığınağın 40-50 yıldan fazla bir süredir, bu amaçla yapıldığı ve bazı çocukların burada dünyaya geldiği yönünde bilgiler de gelmektedir.(6) 

Nijerya’da Boko Haram örgütü, kız çocuklarının okula gitmeyip, bunun yerine evlenmesi gerektiğini, bunun böyle olmasını tanrının istediğini ve kendilerinin, kız çocukları, tanrının bu isteğini yerine getirmek için kaçırdıklarını söylemektedir. Kaçırılan çocukların 12 dolar karşılığında satılarak evlenmeye zorlandıkları yönünde bilgiler yayılmaktadır.(7) 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’den havalanan uçaklar dolusu çocuklar sınırdışı edilerek ülkelerine gönderiliyorlar. Bunlar ABD’ye izinsiz olarak, yasadışı bir şekilde giren çocuklar. Bu çocukların sayısı son zamanlarda çok artmış, örneğin, son bir yılda, Meksika sınırından ABD’ye girmeye çalışan 52 bin çocuğun yakalanmıştır. En son sınırdışı edilen 21 çocuk içinde yaşı en büyük olanların yalnızca 15 yaşında olması son derece dikkat çekicidir.(8) 

Honduras’da çeteler insanları zorla alıkoyarak kendilerine üye yapmakta, üye olmak istemeyen ya da ayrılmak isteyenler ise öldürülmektedir. Çetelerin hedefinde çocuklar da bulunmaktadır. Bu şekilde öldürülüp bir kenara atılmış çocuk cesetleri sağdan-soldan toplanmaktadır.(9) Bu, yalnızca Honduras’da değil, Honduras başta olmak üzere El Salvador ve Guatemala gibi ülkelerde de varolan bir sorundur. Binlerce çocuk, bundan kurtulmak için ABD’nin kapılarına dayanmaktadır.(10) 

Birleşmiş Milletler kaynaklı bilgilere göre, Ürdün’de bulunan Suriyeli mülteci kız çocukları arasında evlenme oranı iki kat artmıştır. Evlenen kız çocukların çoğunun 18 yaşın altında olduğu ve kendilerinden en az 10 yaş büyük kişilerle evlendirildikleri belirtilmektedir. Aileler, bunu çocukları için en azından bir kurtuluş yolu olarak gördüklerinden kızlarını bu şekilde evlenmeye zorlamaktadır.(11) 

İnsanlar aleminin içinde bulunduğu bu tablo karşısında, hayvanlar alemine imrenmemek elde değil… 

Kaynaklar  

(1) Ayının yaptığı bu ayılığı görmek isteyenler şu internet adresinden görebilirler: https://www.youtube.com/watch?v=- FHX9706JnM  

(2) http://www.milliyet.com.tr/ turkmen-cocuklarin-buyuk-drami/dunya/ detay/1914119/default.htm  

(3) http://www.aksam.com.tr/dunya/ olen-cocuklari-boyle-gomuyorlar/haber330078  

(4) https://www.crin.org/en/library/ news-archive/iraq-un-expresses-extremeconcern-sinjar-violence-reportedly-claimslives-40  

(5) http://www.unicef.org/ infobycountry/oPt_74589.html  

(6) http://www.bbc.com/news/worldlatin-america-28322413  

(7) https://www.crin.org/en/library/ news-archive/nigeriaboko-haram-sellnigeriagirls-abducted-chibok  

(8) http://tr.euronews. com/2014/07/19/abd-kacak-cocukgocmenleri-sinir-disi-ediyor/  

(9) http://www.bbc.com/news/worldlatin-america-27265309  

(10) http://www.france24.com/ en/20140803-usa-immigration-childrenborder-central-america-refugees-notimmigrants/  

(11) https://www.crin.org/en/library/ news-archive/syria-child-marriage-soarsamong-syrian-refugees-jordan 

Yrd.Doç.Dr. Akdeniz Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı Gönüllüsü 

 

Tags: , ,

Arşivler