ÇALIŞAN ÇOCUKLAR TEPEBAŞI’NDA

                                                 

“Çocuklar için bir belediye” anlayışı yaratan Eskişehir-Tepebaşı Belediyesi’nin “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla hazırladığı “Çalışan Çocuklar Fotoğraf ve Karikatür Sergisi” açıldı.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından açılan sergi çalışan çocuklar konusunda yaptığı çalışmalarla Türkiye’de önemli bir örnek olan Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı’nın katkılarıyla gerçekleştirildi. Türkiye’de önemli bir toplumsal sorun olan çocuk işçi konusuna dikkat çekmek amacıyla Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası giriş katında düzenlenen sergiye Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı Genel Yönetmeni Prof. Dr. Gürhan Fişek, Yönetim Kurulu Başkanı Oya Fişek ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi’nin açılış konuşmasını yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç “Fişek Enstitüsü ile dostluğum eskiye dayanır. Değerli Prof. Dr. Nusret Fişek sağlıkta sosyalizasyon yasası ile büyük işler başarmış bir büyüğümüzdür, O’nu birkaç cümleyle anlatmak mümkün değildir. Bugün burada o düşünceyi devam ettiren değerli aile üyeleri Sayın Prof. Dr. Gürhan Fişek ve Oya Fişek’i ağırlıyoruz. Türkiye’de çalışan çocukların gelişimi ve çalışan çocukların emeğinin sömürüsüne karşı yaptıkları çalışmalarla örnek olan Fişek Enstitüsü’nün bize verdiği destekten dolayı çok teşekkür ederim” dedi.

Fişek Enstitüsü Genel Yönetmeni Prof. Dr. Gürhan Fişek yaptığı konuşmada insan hakları bildirgesinin birinci maddesinin, fark gözetmeksizin tüm insanlara aynı hakların verilmesini öngörürken, çocuklar arasında da ayrım yapmadan bu hakların uygulanması gerektiğine gönderme yaptığını vurguladı. Fişek, birinci ilkenin çocukların doyurulması olduğunu söylerken, çocuk doyurulmazsa, kendi hayatını kurtarmaya çalışır ve bu sergideki sahneler ortaya çıkar dedi. Çocukların uygun ve sosyal açıdan gelişmiş ortamlarda büyümeleri gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Gürhan Fişek bunun insanı seven insanı gören bir iktidarla mümkün olacağını söyledi. Fişek konuşmasına “Usta ölesiye çalışan çocukları seviyor. Olmaz olsun böyle çocukluk.” sözleriyle bitirdi.

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı’nın 2002 yılından bu yana düzenlediği Çalışan Çocuklar Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren eserlerin yer aldığı sergi, 18 – 24 Kasım 2011 tarihleri arasında Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası girişinde yer alan Sanat Galerisinde izleyicilerle buluştu.

Yukarıdaki yazı ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce yayınlanan basın bülteninden aktarılmıştır. Çalışmalarımızın Eskişehir halkıyla buluşmasını sağlayan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Ataç’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederiz.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oya Fişek’e plaket takdim ederken…

Tags: ,

Arşivler